Chcesz prowadzić blog podróżniczy z zapiskami ze swoich wycieczek? A może właśnie wróciłaś z wyprawy i próbujesz opisać ją ciekawie, bo a nuż uda się sprzedać artykuł do redakcji portalu podróżniczego? Przeczytaj poniższe wskazówki i napisz wciągającą relację ze swojej podróży.
Pisanie o podróżach to nie bułka z masłem
Załóżmy, że wyjechałeś na jeden dzień do Gdańska. Pokręciłeś się trochę po Starym Mieście. Przeszedłeś się bulwarem nad Motławą, przepłynąłeś statkiem na Westerplatte.
Wydaje Ci się, że możesz już ciekawie opisać miasto, bo to, czego nie zdążyłeś zobaczyć, doczytasz na stronach internetowych?
Niestety, muszę Cię rozczarować. Prawdopodobnie napiszesz kolejny banalny spis atrakcji w mieście, jaki każdy turysta może znaleźć w pierwszym, lepszym przewodniku. Jeśli chcesz się wyróżnić, podejdź do tego inaczej.
Jak pisać o podróżach? Poznaj dokładnie miejsce, w którym jesteś
Jeśli chcesz napisać ciekawy artykuł o swojej podróży, najpierw poznaj dokładniej miejsce, które chcesz przedstawić swoim czytelnikom.
Obejrzyj zabytki, ale przejdź się też mniej znanymi uliczkami, które Tobie wydadzą się interesujące. Chłoń otoczenie wszystkimi Twoimi zmysłami. Spróbuj przysmaków lokalnej kuchni. Powąchaj, jak pachną kawiarnie przy rynku. Porozmawiaj ze stałymi mieszkańcami — zapytaj, jak im się żyje.
Na to wszystko potrzebny jest czas.
Pisanie o podróżach — ciekawy początek to podstawa
Zacznij swój tekst na przykład od jakiejś ciekawostki, której na próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Niech to będzie choćby legenda związana z przeszłością miejsca, do którego trafiłeś. Sprawdź, co się dzieje aktualnie w danej miejscowości.
Może samorząd buduje aquapark albo ścieżkę rowerową w ciekawej przyrodniczo okolicy? Napisz o tym.
Na swoim blogu podróżniczym możesz też napisać, po co pojechałeś na tę wycieczkę. Co chciałeś zobaczyć? O czym się przekonać?
Jak opisać wyprawę? Pisz zmysłami
Spróbuj opisać miejsce swojej podróży tak, aby czytelnik mógł sobie wyobrazić, że tam jest. Napisz np.:
- O jakiej porze roku tam byłeś?
- Jaka była pogoda i co czułeś, spacerując po ulicach?
- Co Ci się podobało, a co Cię denerwowało?
- Jak smakowało lokalne piwo i jakie dania serwują miejscowe restauracje?
- Jakie dźwięki docierały do Twoich uszu w trakcie zwiedzania?
- Czy był to przenikliwy zgrzyt hamujących tramwajów, czy może łagodna muzyka dobiegająca z knajpy?
- Jak pachnie to miasto? Czy poczułeś zapach ciasta i kawy z cukierni nad bulwarem, czy może odór stęchlizny rozpadających się kamienic na zaniedbanej uliczce?
Opisz to wszystko.
Przeżyłeś jakąś przygodę w trakcie wycieczki? Opisz ją
Miałaś problem z zakupem biletu na autobus miejski? Nie było miejsca parkingowego, a może zabłądziłaś, bo zmyliła Cię nawigacja? Spotkałaś znanego aktora, piosenkarza? Zapytałaś o drogę jakiegoś przystojniaka, który zaprowadził Cię na miejsce i zaproponował wspólną kawę?
Opisz to w swoim poście blogowym. Napisz jakie emocje Ci wtedy towarzyszyły. Podziel się z czytelnikami swoimi przeżyciami najlepiej w sposób żartobliwy, bo nikt nie lubi czytać smutnych wpisów.
Przy okazji możesz ostrzec kolejnych turystów na przykład przed złym oznakowaniem ulic, drogimi parkingami czy remontem mostu.
Jak opisać podróż? Nie powielaj błędów
Czytasz inne blogi podróżnicze i chcesz w pisaniu naśladować innych. Lepiej tego nie rób, bo blogerzy-podróżnicy często wpadają w te same pułapki. Oto kilka z nich
- Opisy miejsca podróży przypominające definicje z Wikipedii. Nie pisz, że Paryż to stolica Francji i leży nad Sekwaną. Daruj sobie informacje o rzeczach, które wszyscy wiedzą.
- Banalne spisy atrakcji turystycznych rodem z przewodnika, w którym w jednej książce opisano „wszystkie” walory całego kraju. Zamiast zamieszczać je w swoich tekstach, postaraj się przybliżyć czytelnikowi znane i mniej znane miejsca. Napisz, co Cię zachwyciło, a co Twoim zdaniem jest przereklamowane.
- Podawanie niesprawdzonych informacji. Jeśli opisujesz zabytkowy kościół, zrób to rzetelnie. Sprawdź, z którego wieku pochodzi, jaką ma przeszłość historyczną i jakie wyposażenie. Zachwycił Cię rejs statkiem po rzece? Sprawdź, czy statki pływają przez cały rok, czy tylko w sezonie wakacyjnym.
Przekaż czytelnikom garść praktycznych informacji
Wiele osób trafi na Twój blog w poszukiwaniu informacji, które pomogą im zaplanować własną podróż. Daj im to, czego szukają. Napisz np.:
- Jakie niezbędne rzeczy należy spakować do plecaka?
- Czy na miejscu jest zasięg, aby można było korzystać z nawigacji w telefonie? A jeśli nie, to jakie mapy polecasz?
- Gdzie Twoim zdaniem można dobrze zjeść? Podaj kilka barów i restauracji, najlepiej tych, w których sama się stołowałeś.
- Jakie miejsca noclegowe polecasz? Napisz, gdzie Ty spałeś, jakie były warunki i cena.
- Jak wygląda komunikacja publiczna na miejscu? Jeśli jeździłeś swoim autem, napisz, gdzie są tanie parkingi w pobliżu atrakcyjnych miejsc? Czy trafiłeś na zatory na ulicach?
Jak pisać o podróżach? Nie zapomnij o dobrych zdjęciach
Jeśli chcesz na poważnie zająć się pisaniem bloga o podróżach, to zainwestuj w dobry aparat fotograficzny. Naucz się obsługi programu do edycji i wstawiania zdjęć.
Możesz pisać bardzo dobrze, ale jeśli wstawisz tylko pojedyncze słabej jakości zdjęcia, to trudno będzie Ci zatrzymać czytelników. Zdjęcia są w pewnym sensie dokumentacją podróży. Przyciągają uwagę internautów, a przez to zwiększają ilość wejść na stronę. Pobudzają wyobraźnię i zachęcają do kolejnych wycieczek.
Pisanie o podróży — co na zakończenie?
W ostatnich słowach swojego tekstu napisz, jakie masz wrażenia po podróży. Co Cię zachwyciło, a co rozczarowało? Czy jeszcze kiedyś wrócisz w to miejsce, a jeśli tak, to dlaczego? Czy zachęcasz czytelników do odwiedzenia go? A tych, którzy też tam byli, zachęć do podzielenia się swoimi przeżyciami w komentarzu.
A skoro już o komentarzach mowa… Może podpowiesz, o czym jeszcze warto pamiętać, pisząc o podróżach? Może masz własne niezawodne sposoby na rozruszanie wyobraźni czytelnika. Chętnie je poznam.
Absolwentka kursu Zostań copywriterem. Księgowa, która literki pokochała bardziej od cyfr. Autorka opowiadań typu „true story” i artykułów na portale internetowe dla kobiet. Gotowa napisać każdy tekst — od romantycznych opowiadań, przez artykuły o przemocy w rodzinie, aż po biznesplan i strategię rozwoju firmy.
Komentarze
Bardzo fajny artykuł! Dużo z tego staramy się stosować na naszym blogu pisząc relacje z podróży, ale podsunęłaś też kilka nowych pomysłów 🙂 i w szczególności masz rację, nie ma co pisać o rzeczach oczywistych!